Top


12 اسفند 1397

جشن عبادت

مولف: شهاب صفا   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

جشن عبادت

جشن تکلیف خاطره ای شیرین معنوی - تربیتی است که در آن دانش آموزان دختر و پسرکه به این سن رسیده اند در آیین های گروهی با خدایشان عهد می بندند و دستورات دین مبین اسلام را برای رسیدن به تعالی و اوج بندگی تمرین می کنند.
سن تکلیف در واقع آغاز بلوغ دختران و پسران است که با جشن تکلیف احکام روحبخش دین مبین اسلام برای این قشرها ساری و جاری می شود.
در نظام تربیتی آموزشی ایران اسلامی یکی از اقدامات برای آشنایی نوجوانان با راه ورسم زندگی معنوی برگزاری جشن تکلیف است ، برنامه ای که آغازگر یک حرکت منسجم برای گام برداشتن در مسیر ارزش های دینی و معنوی محسوب می شود.
در این برنامه تربیتی برای نسل آینده ساز آموخته های دینی تبیین و دستورات الهی تشریح می شود براین اساس آنچه را خداوند بر انسان واجب ساخته و از ما خواسته است باید عمل کرد.
هر ساله در مدارس دخترانه و پسرانه برای دانش آموزانی که به سن تکلیف می رسند، جشن های آموزنده ای به نام جشن تکلیف برگزار می شود.
در فرهنگ کهن ایرانی برای هر عید یا هر مناسبت خوب که از طرف پروردگار، نعمتی به ما رسیده باشد، جشن می گیریم تا بدین وسیله سپاسگزاری و شکر و شادی خودمان را نشان دهیم.
به تکلیف رسیدن، یک عید است، زیرا از نظر عقلی و جسمی دختران و پسران به حدی رسیده اند که خداوند به آنان دستور می دهد و آنها نیز خوشحالندکه خواسته ها و دستورهای او را اطاعت کنند و بنده شایسته او به حساب آیند.
دانش آموزان با برگزاری جشن های گروهی به نام جشن تکلیف، نعمت های خدا را گرامی می دارند و این روز بزرگ را که در آن به سن تکلیف رسیده اند را به عنوان یک روز پرشکوه و خاطره ای به یادماندنی به یاد می سپارند.
خاطره جشن تکلیف، یک خاطره شیرین تربیتی و معنوی است که در این روزها شاهد برگزاری آن در چهار گوشه ایران اسلامی هستیم.
کارشناسان علوم تربیتی و حوزوی می گویند: در این جشن بزرگ عبادی دانش آموزان به سن تکلیف رسیده سجده شکر برای سلامتی و نعمت تکلیف به جای می آورند.
جشن عبادت پایه سوم در تاریخ 9/12/97 در تالار فرهنگیان برگزار گردید.
لباس زیبای تکلیف الهی بر قامتت ای نوشکفته ی عبادت مبارک.
 

تعداد مشاهده (411)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "جشن عبادت"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید